Cechy gatunku

Populus x Canadensis - GerlicaPopulus x Canadensis 'Gerlica' . Drzewo szybkorosnące, wysokości do 35m o prostym, grubym pniu, pokrytym w górnej części gładką, białoszarą korowiną (bardzo charakterystyczna cecha) Korona u młodych drzew stożkowata, regularna, u starszych szerokocylindryczna. Długopędy ostro graniaste zielonkawobrązowe, w części wierchołkowej brązowo-czerwone. Liście na długopędach duże, szerokosercowate, miękkie, z krótkim wierzchołkiem i szerokosercowatą nasadą, na brzegu faliste. Nerw główny i ogonek liściowy zaczerwienione. Liście na krótkopędach szerokotrójkątne o zaokrąglonej podstawie, długości 7-9 cm i szerokości 5-7 cm. W jesieni przebarwiają się na kolor brązowożółty. Klon męski przez co nie daje puchu, nie śmieci ani nie uczula.

Najnowsze badania pani prof.Borawskiej z Zakładu Bromatologii UM w B-stoku dowodzą wysokiej skuteczności propolisu zbieranego przes pszczoły z topoli na raka mózgu.

Powstała w Holandii okolo 1865r. Po ostatniej wojnie weszła do doboru najwartościowszych odmian. Oprócz szybkiego wzrostu odznacza się odpornością na groźne choroby.

W naszych warunkach wiek rębności topole uzyskują po 20 - 25 latach. Wszystkie gatunki tego rodzaju są wybitnie światłożądne. Posadzone zbyt gęsto i nie przecięte w odpowiednim czasie, rosną słabo chorują a nawet giną. Wymagają nawożenia mineralnego, ale należą do najszybciej rosnących drzew w naszym klimacie.

Po trzech latach uprawy drzewa mają 8,5 -7,5 m wysokości i 10 cm średnicy czego dowodem są zdjęcia i 4-hektarowa plantacja do obejżenia pod Łomżą 2 godziny drogi samochodem na północny wschód od Warszawy. ZAPRASZAMY Należy się spodziewać ,że na naszej plantacji drzewa osiągną 20m wysokości i 25-30cm średnicy po 10 latach uprawy tj. w 2019 roku.

W 2016 po 8 latach uprawy drzewa mają 30 cm średnicy.